Вулиці мого міста

Для кожного з нас рідна земля починається з вулиці, де пройшло твоє дитинство, з села чи міста, де ти ріс. В архітектурних творіннях в специфічній художні,о-образній формі відображай і,Сі| наша духовна культура. Назви вулиць, будівлі і споруди є своєрідними пам’ятниками кожної епохи, німими свідками історії, кам’яним літописом нашого життя, дзеркало епохи. Крокуючи зеленими вулицями щодня та спостерігаючи бурхливе життя, бачиш знайомі назви та не задумуєшся над тим, що в них приховано.

Первомайці не можуть похвалитися архітектурними та історичними пам’ятками. їм нічим здивувати любителів сивої старовини. Історія містечка не вимірюється століттями Вона не записана на пожовклому пергамени літописців і тому не має ювілейних багатотомних монографій в суперобкладинках. ІІервомайський — наймолодше місто Харківської області, назване на честь свята весни, миру га дружби Першого Травня, біографія якого пов’язана з будівництвом залізниці в 60-х роках XIX ст., а викликане до жити у зв’язку з погребами народного господарства в галузі хімії, внаслідок відкриття геологами родовищ, тому в 60-х роках XX ст. перетворилося з аграрна індустріального в індустріально-аграрне. На сьогоднішній день місто складається з контрастних частин: «старої», що виникла до початку будівництва хімічного підприємства, і нової мікрорайони міста, зведені до початку 90-х з приватними дільницями.

Поява перших вулиць пов’язана з переселенням людей для обслуговування залізниці (Залізнична, Станційна, Польова). Процеси колективізації й індустріалізації в суспільстві призвели до зведення МТС і виникнення артілей та комун, тому з’являються такі вулиці, як-от: МТС. вул. Механізаторів, Кооперативна, Комунальна, «Наш шлях», «Перше травня». Радянська ідеологія закріпилася в назвах вулиць, що виникли до війни: 20 років Жовтня, вул. Леніна, вул. Крупської і після в 50-х роках під час виділення ділянок і планування розбудови селища — Радянська, Піонерська, Комсомольська, Жовтнева, і пов’язані в плані міста між собою.

Після Великої Вітчизняної війни тривав процес відбудови, і на згадку про ці події одразу після війни і протягом святкування річниць Перемоги з’являються вулиці, де закарбовано подвиги героїв нашого району: вул. Миру, проспекті Перемоги, вул. Копцова, вул.. Бугайченка, вул. Ульянова, вул.. Біленка, вул.. 228 СД, 40 років Перемоги, вул. ІІІиронінців.

Наступний етап пов’язаний з прибуттям геологів наприкінці 60-х років, що оселилися на вул. Губкіна і проектуванням в майбутньому міста хіміків. Виділення промислової зони призвело до появи вулиць Промислової і Призаводської, а прибуття перших будівельників для зведення житлових масивів для майбутніх робітників хімзаводу і допоміжних заводів сприяло виникненню вул. Перших будівельників і Будівельної спочатку як тимчасових бараків під назвою п’ята дільниця, але залишився постійним місцем проживання тисячі людей.

Велике значення для радянських людей мав перший політ у космос і з авіацією пов’язані такі назви вулиць, як-от: вул. Гагаріна, вул. Космонавта Комарова, вул. ім. Курченко. Ці вулиці виникли значно раніше, але отримали інші назви в період з 1861 року по 1970.

Протягом наступних 30 років було збудовано 249 будинків, що відносяться сьогодні до комунального, колективного, та відомчого житлового фонду і назви вулицям давалися на честь тих, хто будував і приїхав сюди жити (вул. Дружби, вул. Молодіжна). В житлових масивах вулиць не було, а тільки мікрорайони під номерами 1-2, 3, 4, 6. Тому вулиці утворилися тільки між ними: вул. Кондратьєва (до 1990 року Шкільна), вул. Маршала Гречка, вул. 40 років Перемоги, вул. Жовтнева.

Після здобуття статусу міста обласного підпорядкування, що співпало з незалежністю України в 1991 році, а внаслідок цього з економічною кризою, державне будівництво припинилося, а велика кількість вулиць, що з’явилася в Первомайську в 1993 році не мала символічних назв, бо виникли вони водночас.