Вплив жіноцтва на вирішальні події в історії України Мазепенської доби

З часу Полтавської битви пройшло майже триста років, проте й нині залишаються невирішеними проблеми, що становлять неабиякий інтерес для українських істориків та нашої нації в цілому. Саме до таких гострих питань належать причини, що привели великого українського гетьмана Івана Мазепу до шведського табору й яка роль у цьому належить жінкам, зокрема польській княгині Ганні Дольській.

В даній роботі автор намагався проаналізувати історичні події, які відбулися в Європі на початку XVIII ст.. із застосуванням до історичних досліджень тендерного підходу, що дозволяє по-новому інтерпретувати ті іезоричні сюжети, які вже давно вважалися істинами і з’ясував:

жінки відігравали велику роль в житп українського гетьмана Івана Мазепи й частково були причинами його злету та падіння:

в 1663 році Мазепа був змушений з ганьбою залишити Польщу, а однією з причин Цього став його зв’язок із дружиною польського шляхтича Терезою Фальбовською;

Марія Магдалена Мазепина-Калединська, мага гетьмана Мазепи, була його Радницею і хранителькою, допомагаючи сину у певних дипломатичних перемовинах;

північна війна лягла на плечі українців тяжким тягарем і в цей непростий момент й відбулася фатальна зустріч гетьмана Івана Мазепи із польською княгинею Ганною Дольською;

  • її вплив на політичне життя польської держави зріс ще більше, коли шведи захопили Польщу и Карл XII при живому королі Август II, який не зрікся престолу коронував на фон Станіслава Лішинського;
  • сама ідея розриву з Москвою в голові українського правителя зародилася саме під час зустрічей в Білій Криниці з княгинею Ганною.

Величезний вплив жінок на політичні вподобання простежується протягом всього життя Івана Степановича. Складається враження, що жінки в його оточенні були, немов каталізатором пришвидшували події й підводили до певних рішень Цікавим є те, що майже кожного разу, коли несподівано змінювалася доля гетьмана на горизонті з’являлася жінка, що ставила його життя до гори дригом. Саме тендерний підхід дозволив переосмислити й відновити місце жінок в історії, чому до сьогодні не приділялося достатньої уваги.

Не слід нівелювати роль жінки в історичному процесі. Новий аспект дослідження політичних міркувань будь-якого державного діяча (у даному випадку — І. Мазепи) дозволяє переосмислити причинність тернистого шляху прийняття важливих історичних рішень.