Війна в Афганістані в долях наших співвітчизників

Воїни радянських озброєних сил з честю і високою гідністю виконаєш свій обов’язок в Афганістані.15 лютого для Радянського Союзу закінчилася най триваліша в його історії війна, яка, в цілому продовжувалася 9 років, 1 місяць і 18 днів. Дні і ночі протягом дев’яти років солдати і офіцери виконували важку роботу війни. Ніхто не має права кинути їм докір. Афганці зробили все, що могли, а коли потрібно, віддавали життя. «Ціна» цієї війни вельми дорога: близько 15 тис. загиблих радянських солдатів і офіцерів, десятки тисяч скалічених, сотні тисяч психічно травмованих.

Сьогодні науковці дають різні пояснення тому, що трапилося 27 грудня 1979 року. Одні стверджують, що керівництво хотіло знищити озброєну опозицію й прибрати Аміна, щоб до влади прийшов Бабрак Кармаль. Інші вважали, що Москва воювала в Афганістані лише тому, що була схвильована закріпленням ісламського фундаменталізму на своїх східних кордонах. Одне відомо достеменно — керівництво боялося закріплення США а Афганістані, що могло наблизиш американців до унікальної скарбниці світу — Таджикистану, де розмістилися всі елементи таблиці Менделєєва і до того ж високої якості.

Актуальність теми полягає у тому, що жах і трагедії минулих Великої Вітчизняної, Афганської війн та інших локальних конфліктів (в так званих гарячих точках) поступово стирається з пам’яті поколінь. Майбутнє покоління починає забувати про жорстокість, страх і біль воєнних конфліктів, не поважає сивих сорокарічних ветеранів. Якщо думку молоді буде формувати «краса смерті», зображена в спецефектах закордонних фільмів, то вона може знову зірватися в кроваву прірву. Мене, як представника цього покоління турбує проблема необізнаності населення у питаннях історії свого народу та країни. Тому я взяла за ціль дослідити її, та донести до загалу.

Харків є передовим містом в Україні у плані розвитку громадських організацій. — Харкові в 1994г. вперше була створена Харківська міська спілка ветеранів Афганістану (воїнів — інтернаціоналістів), скорочено ХМСВА (в-і). До її складу входять районні організації м. Харкова і первинні організації воїнів-інтернаціоналістів, учасників локальних війн.

Завдання організації — максимально об’єднати зусилля по наданню які фізіологічно і моральної допомоги членам сімей загиблих воїнів, інвалідам і забезпеченим під керівництвом міського союзу воїнів-інтернаціоналістів водяться волонтерами «тимуровские» рейди за місцем проживання вище перелічених категорій громадян, організовуються сумісні походи на льодову арену, в басейн, здійснюються виїзди в оздоровчий табір на південний берег Криму і у військово-патріотичний табір «Бригантина» на Салтівському водосховищі У місті Харкові створений і почав роботу музей Афганської слави «Афганістан — як це було». Будується православний храм «Святого Георгія ІІобедоносца», де настоятелем храму с колишній воїн-афганець. Воїни-інтернаціоналісти, учасники бойових дій на території інших держав, беруть участь в проведенні загальноміських заходів, які традиційно проходять у пам’ятника воїнам, загиблим в Афганістані (вул. Культури) і на Алеї Слави (ін. Тракторобудівників, 55). Присутні при проведенні урочистих заходів

Якою б не булі активною громадська організація та потужна влада, без їх співпраці не можливі позитивні зміни в суспільстві. Тому дуже важливою є співпраця і підтримка громадських об’єднань міста Управлінням соцзахисіу. З 2005г. ХМСВА (в-і) одержує фінансування на реалізацію соціальних програм за рахунок місцевого бюджету, працює у партнерстві з «Асоціацією розвитку спільнот», ХОО «Товариство Червоного Хреста України», територіальними центрами районів, з приймальнями мера всіх районів.

Коли є підтримка таких людей збоку держави та суспільства, то цей симбіоз є надзвичайно результативним. Харків — це зразок для України, як потрібно налагоджувати стосунки між владою і громадськими організаціями. Бо завдяки цьому краще вивчаються потреби населення, що, в свою чергу, допомагає на місцевому рівні знайти ефективні рішення більшості проблем.

Напрям військових фахівців для запобігання озброєним конфліктам на території інших держав (Угорщина, Чехословакія, Куба, В’єтнам, Афганістан і т.д.) завжди супроводжувався залученням великої кількості вільнонайманих. Будучи службовцями Радянської Армії, жінки так же мужньо, як офіцери і солдати, несли свій тягар війни, працюючи у військових госпіталях, службах по обслуговуванню аеродромів, культурно-освітніх і побутових установах, будівництві, військгоргу, і за іншими спеціальностями.

У Харкові живе багато «мікстів» — учасників бойових дій в Афганістані, які пізніше брали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС

Повернувшись з Афганістану, люди зіткнулися з черствістю і жорсткістю навколишнього світу. Але на щастя існують союзи ветеранів, які надають моральну і фізичну, допомога учасникам бойових дій і їх сім’я. Мета об’єднань одна — ефективне використання можливостей по захисту їх економічних і соціальних прав.

Мета робот и полягає в дослідженні впливу Афганської війни, думки про яку і досі неоднозначні на долі наших співвітчизників. Говорити правду про Афганістан, про наших воїнів, про їх масовий героїзм, мужність і вірність бойовій дружбі — цю мету я ставлю Перед собою завжди, ведучи мову про ті страшні Афганські події.