Відьми в історії

Я працювала над роботою під назвою «Відьми в історії» один рік. Ця тема зачіпає глибокий шар народної культури — вірування і повір’я. На превеликий жаль, протягом досить тривалого часу, ця тема була важкодоступною для широкого кола і на це існували певні причини. Довгий час ставлення до цієї теми було переважно негативним. її вважали пережитковим явищем культури. Але, я вважаю, що міфологічні, демонологічні уявлення відбивають багатющий між поколінний досвід людей, а часом відтворюють їхні вікові прагнення.

Предметом дослідження став феномен відьомства в історії людства. Ціль роботи — Дослідити особливості цього явища в Західній Європі, Україні та Америці. В ході дослідження були поставлені наступні задачі:

Простежити особливості цих процесів в Західній Європі, Україні та Америці.

Розглянути, як відбувалося викорінення відьом в вище наведених країнах.

Проаналізувати ці процеси в Україні, зокрема, на Валківщині.

Дослідити взаємозв’язок цих явищ в різних країнах світу. А хто ж така відьма?

А зараз я хочу перейти, безпосередньо, до змісту моєї роботи. В народному уявленні відьма має вигляд старої жінки, яка може перетворюватись в молоду красиву Дівчину, а іноді і в тварин.

В народних переказах відьми злітаються на шабаш, де вони обмінювались інформацією, переймали відунську науку і виконували ритуальні ганці

А в чому причина виникнення відьомства? Причиною стала боротьба проти пануючої церкви в Західній Європі. І для того, щоб берегти своє панівне становище католицька церква вигадала відьом та Диявола. У р. була створена інквізиція для боротьби з відьомством. На допомогу церкві прийшли християнські богослови, такі як Фома Аквінський,

Августин Блаженний, Генріх Крамер. Саме їхня думка використовується в моїй роботі. Хоча я це мислення не підгримую. Зараз я прошу звернути вашу увагу на карту, а додається до моєї роботи. Дивлячись на каргу, можна побачити, що найбільше винищення відьом у XVI столітті відбувалося у Західній Германії, Франції і Швейцар,; Це пояснюється тим, що в цей період в цих країнах відбувалося масове поширену реформаційних процесів і саме в цих країнах вперше почав з’являтися протестанти^ Тоді, як в країнах з православною релігією, наприклад Болгарії, Албанії і Греції переслідування відьом взагалі не було, або було дуже мало поширене, наприклад Фінляндії, Росії, країнах Балтії.

Відьмами і єретиками оголошували людей, які не мали до цього ніякого відношення. Часто полювання на відьом було зручним механізмом у політичних інтригу Прикладом цього стала розправа інквізиції над Жанною Д’Арк, яку спалили на вогнищ; інквізитори. Ці явища були характерні не лише для Західної Європи, але й для Америки Всім відомі події, які відбулися у Салемі в 1692 р., під час яких загинула велика кількість невинних людей, звинувачених у відьомстві.

А в Україні відьомство було синтезом демонології, міфології і фантастики. Згадаймо князя Олега, якого називали віщим і князівського співця Бояна, а також полоцького князя Всеслава Бречиславича, який умів перетворюватися у вовкулаку і дочку Ярослава Євфросинію Ярославну, яка володіла своєрідними заклинаннями. Безпідставно була звинувачена у чаклунстві Настя Чагрівна, яку спалили у 1171 р. у Галичі на Золотому Току. Більш детальну інформацію ви зможете знайти у моїй роботі.

Перебіг цих процесів на Валківщині я проаналізувала в ході дослідницької роботі. А саме, мною були зібрані спогади моїх бабусь, які проживають в селі Олександрівка і Сніжків та спогади інших мешканців Валківського району. Якщо когось цікавить, прошу поставити мені запитання.

В ході виконання роботи я простежила особливості відьомських процесів в Західній Європі, Україні та Америці; розглянула, як відбулося викорінення відьом

в вище наведених країнах; проаналізувала ці процеси в Україні, зокрема, на Валківщині; дослідила взаємозв’язок цих явищ в різних країнах світу. Звичайно, за один рік я не змогла повністю дослідити проблему демонології, тому що це явище носить світовий характер і в кожній країні має свої особливості. Потрібно ще звернути увагу дослідників на вияснення цих процесів в різних регіонах світу.