Великий терор 30 — років xx століття — безжальні жорна

У 30-ч роках XX століття український народ пережив декілька хвиль жорстоких репресій. «Велика чистка» 1937 — 1938 рр. охопила весь Радянський Союз і була спрямована на знищення реальних та уявних ворогів комуністичного режиму Це період «Великого терору», який зруйнував та скалічив долі мільйонів невинних людей Вивченням цього питання займалося багато дослідників. Але складність полягала у тому, що матеріали та документи зі того періоду знаходилися під найсуворішою забороною протягом тривалого часу. Тому у роботах різних авторів наведено документи, що протирічать одне одному, у них містяться різні лані за один період часу. Нажаль велику кількість інформації вже втрачено, а частина досі знаходиться під забороною. Активне вивчення архівних матеріалів почалось у часи Хрущовської «відлиги». Саме у 1950-х роках активно займалися цією проблемою, було реабілітовано велику кількість людей, репресованих під час сталінського терору. Потім, в часи «застою», це питання не вивчалось, були знищені цінні документи, багато з репресованих померло. Активно підіймати тему репресій дослідники почали після здобуття Україною незалежності.

У своїй роботі я намагалася з’ясувати процес створення і механізм функціонування Репресивно-каральної системи. її роль у «великій чистці», масових депортаціях народів, зміцненні тоталітарного режиму, масштаб «Великого терору», що відобразився в долях Українців Для свого дослідження я використовувала матеріали Харківського Церковно-історичного музею. Харківського історичного музею, джерела центральної наукової бібліотеки ХНУ їм В Н.Каразіна, архівні матеріали, документи, спогади,надруковані у нашій країні та за кордоном, свідчення очевидців, яким вдалося пережили ті жахливі події.

У моїй роботі наведені факти про те. як каральний апарат нівечив долі мільйонів. З Особливою жорстокістю тоталітарна система нищила духовну еліту нації. За вільному місті інтелігенція зазнавала жорстоких покарань. Бсзжальсність тоталітарної системи зазнало й духівництво. Боротьба з релігією приймала різні форми основною стала загальна атеїзація.

зруйнування храмів, фізичне знищення служителів церкви. Можна зазначити, що церкву намагались утопити у крові.

Великий терор не оминув жодної родини, що проживала на території СРСР. Мій прадід, Перунов Володимир Арсентійович, з болем згадує ті часи. Як він говорить, одне слово могло послужити причиною жорстоких катувань і смерті. Багато родин понівечили через жорстокість тоталітарного режим.

Президент України В.А.Ющенко веде активну діяльність для вшанування пам’яті жертв політичних репресій. Указом Президента України встановлено день вшанування пам’яті жертв політичних репресій.

Я вважаю, що необхідно створити загальнонаціональний музей історії державного терору, що відповідає масштабам трагедії. Терміново необхідно здійснювати програму пошуку й мемориалізації місць поховання жертв терору. Скільки не відомих дотепер розстріляних і братських могил розкиданих по країні, де таємно закопували страчених. Пам’ять про ті жахливі події — це загальна пам’ять народу.

Нам треба пам’ятати про цю похмуру історію минулого й зробити все, щоб у майбутньому не повторилося подібної трагедії. Я сподіваюсь, що моя робота станс невеликим внеском у заповнені забутих сторінок історії нашого народу.