Український та російський жіночий костюм Слобожанщини кінця xix — початку xx сторіччя

Традиційне вбрання кожного народу с одним із найбільш масових видів його художньої творчості. Народний одяг вирізняється простотою форм, стрункістю силуету, багатством і різноманітністю прикрас, насиченим колоритом. У ньому яскраво виявляється вміння народних майстрів за допомогою простих, логічних засобів органічно поєднувати практичність і красу. Народне вбрання включає в художньо-практичний ансамбль мистецтв0 крою, ткацтво, вишивку, аплікацію, плетення, обробку шкіри, металу тощо, зокрема тканини, які народ пристосовував до традиційних ферм одягу.

Мною розглядався традиційний народний костюм українського та російського населення Слобожанщини Дослідники виділяють загально українській (з локальними формами) і два типа російського (північноросійське з сарафаном та південноросійське з «паньовою»).

Народний костюм мав багату історію, якій від Київської Русі та до XX століття різко не змінювався. Його основними рисами е: раціональність, багатослойність , насиченість кольорів та контрастністю . Народний костюм Слобожанщини тісно пов’язаний з історією заселення . характером чересполосного проживання українців та росіян . Не дивлячись на те що українці та росіяни проживали на території Слобожанщини протягом довгого часу і мали гарні співвідношення , але це практично не впливало на національний костюм. Бо кожний народ жив окремо по своїх «кутах» . Замішені браки були дуже рідким явищем. Але культурний вплив українського населення па російський все ж так» відбувався ,що позначалося появою серед росіян тах званої сорочці «Українського типу» рукава якої розшивалися рослинним чорно — червоним візерунком. Також російське населення Слобожанщини називають «туфли» — черевиками . Одяг і нині багато функціональний, він рятує від холоду й спеки, одяг підкреслю? красу людини. Є одяг для свят, і для сумних дні. Колись національний костюм був своєрідною візиткою регіону та національності людини безумовно, що оскільки житія змінилося, це не могло не позначитися і на костюмі. На даний момент одяг не є етнічним проявом народу, але згідно з останньою переписі на Харківщині 22% громадян вважають себе українцями, 71% росіянами…