Телебачення вжитті підлітка: соціологічний аналіз

Тема нашого дослідження — вплив засобів масової комунікації на сільських підлітків.

Сучасне телебачення відіграє відчутну роль у процесі становлення людини як повноцінної, гармонійної, всебічно розвиненої та неповторної особистості. Мас-медіа не тільки допомагають нам відпочивати, а й впливають на наш розвиток, поінформованість світоглядні позиції та стосунки з іншими людьми. Завдяки телебаченню людина може осягнути весь світ, перенестись у найрізноманітніші куточки нашої планети.

На жаль, крім позитиву, мас-медіа несе багато негативної інформації. Сьогодні часто по телебаченню можна побачити сцени насилля у найрізноманітніших його формах та проявах. Неякісне мас-медіа інколи здатне сприяти розвитку ненависті, злоби, бути причиною вбивств та самогубств, насаджувати позитивну думку щодо куріння, алкоголю та наркотиків за допомогою реклами.

Тема впливу телебачення на дітей і підлітків викликає особливий інтерес у вчених психологів і педагогів, маючи високу соціальну значущість. Дослідження щодо впливу телебачення проводяться у багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні. Результати практично ідентичні: агресія на екрані робить дітей більш агресивними стосовно людей і неживих предметів.

Але ми вирішили за доцільне провести невелике соціологічне дослідження. У формі анкетування серед учнів двох сільських шкіл, позаяк нам здалося, що саме на сільських підлітків телебачення впливає не так негативно, вони менш агресивні, ніж їхні міські однолітки. Сільські діти мають менше часу на перегляд телепрограм, займаючись допомогою батькам по господарству. Вони більше часу проводять на свіжому повітрі доглядають за свійськими тваринами.

Проведене нами дослідження підтвердило нашу гіпотезу. Дійсно, більшість учнів переглядають телевізор не занадто довго. По потребі можуть переключитись на інше допомагають батькам, ходять на прогулянки, займаються зі своїми молодшими братами і сестрами, спілкуються з друзями. Тобто, ми можемо констатувати, що телебачення в жиги сільського підлітка не займає чільне місце. Рівень агресії серед учнів цих двох шкіл за даними дослідження не високий. Сцени насилля не пробуджують в наших респондентах негативних емоцій, бажання когось образити чи заподіяти зло.