Специфіка будівництва слобожанської хати

Народне будівництво Слобідської України формувалося в руслі розвитку загальноукраїнської культури, але має ряд специфічних рис як у техніці будування, так і у використанні тієї чи іншої технології. На жаль, тин слобожанського житла ще й до наших днів залишається не достатньо вивченим. Майже не маємо праць етнографів, які б комплексно розглядали особливості слобожанської хати у порівнянні з іншими регіонами, у цьому ми і вбачаємо актуальність нашої роботи.

Опрацювавши певний пласі наукової літератури, ми побачили деякі прогалини у характеристиці типу слобожанської хати, окремих етапів її будівництва. Це дало нам можливість внести власні коментарі відносно народного будівництва на Слобожанщині, залучити матеріали польових досліджень, зібрані під час фольклорно-етнографічної, експедиції проведеної учителями та учнями влітку — восени 2006 — 2007 років селами Слобожанщини. Обстежувалися села Дергачівського, Харківського та Лозівського районів, було обстежено 7 сіл, опитано 20 осіб віком від 70 до 89 років.

Метою нашого дослідження було окреслити технологічні та семантичні особливості хатнього будівництва Слобожанщини.

Опрацювавши зібраний матеріал за даною темою, ми прийшли до таких висновків.

Як і в інших регіонах, на Слобожанщині на характер будівництва впливали історичні, економічні та географічні фактори. Народна архітектура, зокрема тип і характер житла, ввібрала в себе усе найдоцільніше й найпродуктивніше з інших регіонів, тим самим визначивши модель слобожанського житла.

Важливими етапами будівництва хати були: вибір часу будівництва та матеріалів; вибір місця під будівництво; закладини (закладчини); сволоковщина; укривання даху; вставляння вікон та дверей; ліплення хати, поновлення та мазання; закінчення будівельних робіт, яке на Слобожанщині має назву «одрубщина»;  входини.

Серед основних технічних і технологічних прийомів, характерних для будівництва слобожанської хати, визначимо такі:

  • на Слобожанщині побутувало два типи житла — двохкамерне і трикамерне: хата + сіни (XVI — XVII ст.) та хата + хата + сіни (XVIII — XIX ст.);
  • у нашому регіоні було дві види хат — дерев’яні і глиняні. Дерев’яна хата має такі різновиди: зрубна і каркасна, яка у свою чергу поділяється на «сторчкову», «хворостяну», «миту». Глиняна хата на Слобожанщині була двох видів — «топтана» і саманна;
  • побутувало дві технології будівництва: каркасна та безкаркасна;
  • сволок мав не тільки велике технологічне значення, але й світоглядне, бо виконував функцію оберегу оселі;
  • Дах зводився на кроквах, був чотирисхильним. Від нього звисали великі навіси — виноси, що давало можливість прибудувати «галереї» та «піддашок»;
  • серед матеріалів, які використовували для покриття, були солома, очерет починаючи з XX ст. — залізо, черепиця, ґонт. У будинках кінця XX — почата, XXI ст. дах чотирисхильний із усіченим фронтоном. Серед нових видів покриття — оцинковане залізо та шифер;
  • стіни білилися крейдою, жовтою глиною, вапном, рідше — фарбувалися; вікна спочатку були маленькі, в одну шибку, потім 3-4 шибки, прикрашені віконницями, кольоровою обвідкою чи різьбою;
  • підлога в давні часи була земляна — «долівка», яку змазували сумішшю глини з соломою, або «кізяком». Дерев’яна підлога зафіксована лише у північних повітах Харківської губернії. Різновид підлоги залежав від майнового стану людей;
  • серед будівельних матеріалів найбільш поширеними були: дуб, акація, сосна, липа, глина, камінь, цегла, солома, очерет, ґонт, залізо, черепиця;
  • характерною особливістю в будівництві хати була «кроватщина», яку відзначали перед сволоковщиною.

Серед декоративних деталей, характерних для Слобожанщини, відзначимо такі; різноманітне оздоблення каркасного і безкаркасного житла (виносних балок, стовпців), оформлення різьбою галерей та піддашка. Вікна прикрашали віконниці, обводки. У декорі стін використовувався найчастіше білий колір, підводка кольоровою глиною (найчастіше жовтого кольору). Зустрічалися хати зі стінами, розмальованими олійними фарбами.

Особливе місце в інтер’єрі хати відводилося печі, яку на Слобожанщині називали «вариста». Її мазали глиною, потім білили. Були печі з рельєфних кахлів різних кольорів, а також розписних — із різноманітним декором (розетки, круги, рослинний орнамент, козацькі мотиви).

Побудував комплекс світоглядних уявлень, пов’язаних із будівництвом хати, більшість із них збереглася до наших днів Це момент вибору місця для будівництва хати; закладання оселі; будівельна жертва; момент стягнення сволока; дотримування правил забудови; освячення оселі; доброзичливе ставлення до будівельників.

Фольклорно-етнографічною експедицією зафіксовано такі особливості народної архітектури XXI ст.: наявність залишків старих архітектурних споруд, зокрема хат із саману, дерева (с. Краснопавлівка), є мазані (з глини) хати (с. Нижня Краснопавлівка); поряд із цим будуються оселі із шлакоблоку, цегли (червоної і білої), старі хати обкладають цеглою, прибудовують окремі кімнати і цілі поверхи. Таким чином, йде реконструкція старих будівель. Є зміни у плануванні хат: будинки мають 4 — 5 — 6 і більше кімнат (залежно від матеріального забезпечення його мешканців), рідше — три кімнати. Прибудовують галереї, веранди, невеличкі «дашки». У будинках є два види опалення: пічне (дровами, вугіллям, хмизом) та газове.

Дахи вкривають шифером, залізом, черепицею. Нашою експедицією не зафіксовано хат, укритих соломою та очеретом. Вікна прикрашають наличниками, ставнями, різним орнаментом. У сучасних будинках, котеджах вікна мають різну форму (овальну, прямокутну, закруглений верх).

У обстежуваних нами селах люди вірять в те, що місце забудови, час має велике значення, остерігаються при будівництві ям, доріг, провулків. При закладанні хат кладуть в кутки гроші (дрібні та папірці), не будують хат у високосний рік та на старому місці. До сьогодні з повагою ставляться до народних умільців, що будують хати, до пічників, бо вважають, що з цими людьми слід поводитися люб’язно, бо «що пороблять у хаті». — своїй більшості нову хату освячують, зберігся звичай пускати кішку в хату.

Таким чином, будівництво хати для кожного слобожанина є важливим моментом у і до оселі ставляться як до святині. Хата й сьогодні є для людини фортецею, з нею пов’язують щасливе житія всій родини.