Щедра палітра будянських керамістів

До 120-річчя фаянсового підприємства у селищі Буди Харківського району.

Селище Буди Харківського району Харківської області — унікальний населений пункт Слобожанщини. Тут переплелися українські легенди й російські традиції, міський, заводський побут і надзвичайні краєвиди. Будянський півник — товарний знак Будянського фаянсового заводу — був відомий далеко за межами України. На жаль, говорити про це зараз можна лише в минулому часі. Завод об’явлено банкрутом і розпочата ліквідаційна процедура. Але лишилася історія, яку поки ще можна зберегти: унікальний промислово-побутовий комплекс кінця XIX ст.

Селище Буди відоме, насамперед, як місце, де майже 120 років існував фаянсовий завод (з жовтня 1887 р.), заснований визначний промисловцем і меценатом межі ХІХ-ХХ ст. М.С.Кузнєцовим. У Будах сформувався численний творчий колектив, діяльність якого була невід’ємною частиною мистецького життя і слобожанського регіону, і країни в цілому. У різні часи у селищі працювали і мешкали 18 митців — членів Спілки художників України, що створили неповторний стиль «будянський фаянс». Колектив митців, які багато зробили для підвищення художнього рівня виробів заводу, сформувався у 50-х роках XX ст.. за ініціативою директора заводу М.Гончарова. Очолив творчу лабораторію у 1948 р. художник С.Панасюк. Спочатку на завод прийшли О.Рибіна та М.Ніколаєв, згодом Р.Вакула, І.Чернова, Ю.Піманкін, І.Сень, Г.Кломбицька, Б.Пяніда. У 1980-ті роки почали свій творчий шлях В.Родіонова, В.Сідак, Л.Антонова, Ю.П’яніла. Саме вони впродовж багатьох років забезпечували високий рівень художньої продукції заводу. Будянський фаянс мав свої усталені прикмети і не піддавався впливам швидкоминучої моди, навпаки сам виступав «законодавцем» моди у своїй екологічно чистій галузі. Будянські художники були лауреатами численних закордонних та вітчизняних виставок, організовували свої персональні виставки. їх роботи зберігаються у багатьох вітчизняних та закордонних музеях.

У роботі зібрано матеріал про творчість будянських керамістів: одного з не досвідченіших майстрів О.Рибіну-Конарєву; членів Спілки художників України Вакулу та Миколаєва.

У 1980 р. при заводі було створено музей історії заводу. Експозиція музею складалася з: виробів заводу з 1980 р.; дарунків митців членів Спілки художників України; подарунків споріднених підприємств; подарунків місцевих мешканців. Окрасою музею є зал з заводськими виробами.. Було виготовлено п’ять ваз, та при обпалюванні чотири з них тріснули — зберігалася лише одна, . Ваза складається з п’яти частин, її вага 47 кг.

Під час закриття музею (літо 2006) експозиція фонду налічувала майже вісім тисяч екземплярів. Зараз всі вони знаходяться за зачиненими дверима. За ініціативою учаснику історико-краєзнавчого гуртка громадськість селища піднімає питання про збереження національного надбання.