Революційний шлях Нестора Івановича Махно

120-річчя від дня народження Нестора Махно нікого не залишило байдужим. Я листопада, у дворі будинку рідного брата Нестора — Карпа було відкрито пам’ятник легендарному батько Махно. Актуальність обраної теми очевидна. Останнє десятиліття в нашій країні сформувалося нове концептуальне переосмислення цілого ряду історичних проблем. Це відноситься й до гострих, дискусійних проблем історії громадянської війни, які отримати нове бачення, нову оцінку.

Значно розширилася портретна галерея діячів Громадянської війни. Один з них — Нестор Іванович Махно, життя й діяльність якого, довгі роки не була предметом спеціального наукового вивчення й стала об’єктом дослідження цієї роботи.

Нестор Махно це одна із суперечливих особистостей революційного руху XX століття. н з керівників боротьби селянських мас за землю й волю Наріжним каменем ідейних поглядів Нестора Махно був кропоткінський анархо-комунізм.

Анархістські ідеї, які пропагував Нестор Махно і його однодумці серед селянських мали попадали на сприятливий грунт і знаходили відгук у селянства Таким шляхом йому вдалося залучити на свою сторону значні маси селянства й створити Революційну Повстанську Армію.

В Гуляйполі в 1917 — 1919 роках була зроблена спроба запровадити в життя анархо-комуністичні ідеї на окремо взятій території. У цей час Махно уживає заходів до перетворення руху з руйнівного селянського повстання в організацію, що здійснює верховну владу на контрольованій території. Повстанська республіка займала територію невеликої європейської країни з населенням біля двох мільйонів. Під контролем повстанців перебували самі хлібородні повіти, ряд важливих залізничних вузлів. «Але задумане Махно завдання — організувати життя в Гуляйпольському районі на принципах анархізму — виконати не вдалося.