Рекреаційна — туристський потенціал Первомайського району

Рекреація — це сукупність явищ і відношень, які виникають в результаті використання вільного часу для оздоровчої, пізнавальної спортивної і культурно-розважальної діяльності людей в період добових, недільних і річних життєвих циклів на спеціалізованих територіях, що знаходяться за межами населеного пункту і не с постійним місцем для проживання.

Велике значення в Україні надасться дослідженню рекреаційної діяльності відпочиваючих, адже важко спрогнозувати поведінку та бажання великих контингентів людей. Воно залежить від багатьох факторів, в тому числі індивідуальних: моральний стан людини, звички, виховання. В результаті їх дій формуються запити, бажання відпочити за інтересами, тому перед дослідниками стоять завдання завбачити логіку, поведінку людей в процесі їх рекреаційної діяльності, встановити контакти із рекреантами для спільної співпраці.

Природні рекреаційні ресурси — це особливості природи, природні та природно-технічні геосистеми, тіла, явища природи, їх компоненти й властивості, природоохоронні об’єкти.

До основних видів рекреаційних ресурсів належать:

  1. Береги озер, річок і водосховищ.
  2. Лісові та лучні масиви.
  3. Міста та історичні центри.
  4. Релігійно-культові комплекси.

У Первомайському районі наявні природні рекреаційні ресурси. По його території проходить межа між лісостеповою та степовою зонами. Завдяки природно-кліматичним умовам і географічному положенню ліси широко використовуються для відпочинку, лікування, туризму. На півночі району неподалік від села Берека, Верхній Бишкін, Киселі ростуть байрачні дубові ліси, які розкидані на берегах невеликих ставочків. Вони с місцями відпочинку не тільки місцевого населення, а й жителів міст, які приїжджають на відпочинок У літній період. Також слід відзначити, що у селі Правда є водосховище.

Взагалі, неабияке значення заказників полягає в тому, що вони є місцем наукових екскурсій та організованого навчального туризму. Вони знайомлять з степовою рослинністю, тваринним світом степу і водних об’єктів За нашими дослідженнями з’ясовано, що найбільше відвідувачів (в першу чергу це школярі) було зареєстровано на літній період 2008 року у Верхньобишкинському заказнику — 60 чоловік.

На території Первомайського району беруть початок три малих річки — Берека, Оріль, Орілька і два тимчасових водостоки — Бишкин і Кисіль. Від вододілу Оріль і Орілька несуть свої води в Дніпро, який потім впадає в Чорне море Річка Берека від вододілу несе свої води. До ріки Сіверський Донець, який потім впадає в ріку Дон За межами України Дон впадає в Азовське море.

Краєзнавчий туризм — це подорожі, які здійснюються за певними маршрутами по своїй країні або за кордон, поєднують відпочинок з пізнавальною метою. Він дає можливість всебічного знайомства з пам’ятками історії та архітектури, місцями, пов’язаними з боротьбою народу за національне визволення та діяльністю видатних людей.

Соціально — економічні (або антропогенні) — це культурні об’єкти, пам’ятки історії, архітектури, етнографічні особливості території. У місті Первомайський є готель на 50 місць,

кафе, ресторани, їдальня, піцерія, де туристи зможуть зупинитися на відпочинок і організувати своє харчування. Також у місті є клуби, ігрові зали, будинок культури які являються місцями для відпочинку та розваг жителів району.

Первомайський район мас умови для організації туристських маршрутів Нами розроблені та пропонуються 6 туристська — екскурсійних маршрутів по району і один по місту Первомайський. З них 3 маршрути природного значення і 4 — історичного значення. Екскурсійний маршрут по місту Первомайський належить до маршрутів історичною значення.