Політична діяльність Петра Івановича Прокоповича

Матеріал для дослідження взято з літературних джерел — наукових публікацій, спеціалізованих видань. В роботі вивчається житія і педагогічна діяльність видатною вченого, просвітителя, педагога Петра Івановича ІІрокоповича.

Рід Прокоповича мав давнє козацьке походження. Всі предки Петра Івановича і він сам мали вищу освіту — закінчили Києво-Могилянську Академію.

Бджільництвом Прокопович почав займатися з 1800 року. Петро Прокопович став послідовником видатного англійського вченого Т. Бекона, який проповідував розвивати науку через експерименти і досліди.

Прокопович вперше винайшов рамковий вулик, завдяки чому бджільництво стало на сучасну промислову основу. Цей винахід став революційним відкриттям в бджільництві. Він перший запропонував новинку в ветеринарній медицині — лікування бджіл від гнильцю безмедикаментозним способом. На основі власних досліджень Петро Іванович вперше в світі написав 12-томний науковий твір з бджільництва — „ Записки про бджіл». На жаль, повністю цей твір досі не знайдено, але, можливо, в майбутньому вчені знайдуть і опублікують цей твір.

Слід визнати Прокоповича, як вченого-біолога. Він детально дослідив склад. бджолиної сім’ї, охарактеризував періоди житія бджоли. Прокопович на 31 рік раніше Ч Дарвіна висловив думку про несвідомий добір як вид штучного добору і пояснив ним дік1 природного добору для бджіл. Вчений відкрив для науки з вигляду звичайнісінький бур’ян, але ціну лікарську і медоносну рослину — синяк.

Петро Іванович проявив себе і як економіст, хоча його економічні твори стосуються бджільництва. Але його ідеї можна використовувати в підприємництві і в наш час.

Прокопович в 1828 році відкрив першу в Європі професійну-технічну школу з бджільництва. Школа була передовим демократичним освітнім закладом Росії, в ній навчалися люди багатьох національностей, в тому числі з європейських країн. Він застосував найпередовіші для свого часу освітні технології. Ним були застосовані методи, до дозволяли навчити грамоті дорослих людей за 2 місяці. Ще в п — п. XIX ст.. видатний педагог застосував модні нині інтерактивні методи навчання. Успішно застосував Прокопович матеріальне заохочення. Особливу цінність мас створена Прокоповичем система навчання «без нудьги і втоми».

51 рік діяла перша в Європі професійно-технічна школа, яка підготувала більше тисячі висококваліфікованих спеціалістів. Морально-філософські погляди Прокоповича на виховання дуже близькі до поглядів українського філософа Г.С.Сковороди.

Вже в XIX столітті Прокопович пропонує перед відправкою учнів до його школи проводити тестування, яке визначить, чи зможе учень опанувати ту чи іншу спеціальність Видатний педагог зміг запровадити в Російській імперії з її заборонами викладання на рідній українській мові. Він вдосконалив модну тоді Белл-Ланкастерську систему навчання.

В 2005 році за сприяння В. А. Ющенка громадськість України вшанувала пам’ять видатного вченого і педагога. Все це дозволяє поставити ім’я Петра Прокоповича до переліку видатних діячів науки і освіти України XIX століття.