Податкова перевірка в Україні: її види та наслідки

Податок — це обов’язкові відрахування від прибутків фізичних і юридичних осіб до бюджету держави

Усім відомо що загальна система оподаткування далека від досконалості у динамічному розвитку їй перешкоджають проблеми :

1) Строки проведення перевірки,

2) Підстав и для їх проведення.

Проведений нами аналіз розгляду скарг платників податків ДПАУ за 9 міс. 2008 року свідчить що незважаючи на прагнення ДПАУ до співпраці з платниками незадоволення останніх роботою податкових органів залишається дуже високим, і нажаль ,не завжди е безпідставним. Тільки за даними період було скасовано 72 податкових повідомлень-рішень на загальну суму 38048,59 грн., або 11.1 від відсотка розглянутих оскаржених повідомлених рішень.

Однією з причин скасування рішень органів ДПС стало саме недотримання законодавства щодо порядку здійснення контрольно-перевірчої роботи, оформлення і реалізації матеріалів перевірок.

Я хочу звернути вашу увагу на всі види податкової перевірки:

  • Камеральна перевірка — це такий вид перевірки до проводиться контролюючими органами на підставі даних загальних у податковій декларації,без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

З огляду на напрями за якими проводиться камеральна перевірка виділяються наступні арифметична, безпосередня, камеральна.

Результати камеральних перевірок(вважаючи що проведення їх на протязі року необмежена) є ті, що завдяки камеральним перевіркам органи ДПС швидше можуть вказати на помилку при складання акту і так далі. Таким чином допомагають платникам не сплачувати штрафних санкцій.

2) Виїзна податкова перевірка — це такий вид перевірки що здійснюється за місцем знаходженням платника податку ,або об’єкту податкового контролю.

Вона проводиться в основному за місцем здійснення платником податків діяльності.

За підсумками В.П. складається акт чи довідка у разі порушення податкового валютного та іншого законодавства.

3) Планова виїзна перевірка — вважається перевірка платника податків щодо своєчасності достовірності,повноти нарахування та сплати ним податків та зборів.

П.В.П — проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків на підставі письмового рішення керівника відповідного органу ДПС не частіше одного разу на календарний рік.

За 10 днів до П.В.ГІ платнику надсилається письмове повідомлення із датою перевірки П.В.П — проводиться одночасно усіма органами виконавчої влади. Тобто в один і той же день.

Тривалість П.В.П 20 роб. днів,а суб’єктам малого бізнесу 10 роб. Днів. Продовження можливе на 10 і 5 роб. днів відповідно.

4) Позапланова виїзна перевірка — це така перевірка яка не передбачена в планах роботи органу ДПС. Переодічність її проведення необмежена протягом року та проводяться вони за наявності чітко окреслених підстав для її проведення.

Навідміну від П.В.П. про проведення В.П. не повідомляється заздалегідь. Тривалість 10 роб. днів а суб’єктам малого бізнесу 5 днів. Продовження на 5 та 2 дні.

Як різновид ПП може бути розглянута повторна податкова перевірка, яка проводиться через певний час після планових чи позапланових 3 тих же питань і за той же контрольний період.

Наслідки податкових перевірок.

Підсумком проведення будь-якої перевірки є документальне підтвердження та закріплення її результатів. Документами, які фіксують результати податкового контролю. В основному є акти та довідки податкових перевірок, які складаються із дотриманням встановленої форми і відповідних вимог. Мною також зазначається, що відсутність законодавчого визначення правової природи та строків давності застосування штраф 10 (фінансових) санкцій за порушення норм податкового та іншого законодавства, які контролюється органами державної податкової служби, зумовлює ряд проблем у процесі правозастосування та, на мою думку призводить до безпідставного обмеження, прав і охоронюваних законом інтересів суб’єктів господарювання, а тому потребує негайного вирішення.