Парижанка з Диканьки. Художниця Марія Костянтинівна Башкирцева

Робота досліджує маловідомі загалу сторінки життя і творчості Марії Башкірцевої. Автором була поставлена мета узагальнити те, що дослідили М. Слабошпицький, Н. Асєєва. дібрати з творчого доробку художниці те, що ілюструє її особисте ставлення до тих чи інших етапів свого життя.

В роботі простежується взаємозв’язок між атмосферою в сім’ї Башкірцевих га рис художниці: гордині, прагнення до слави й жаги пізнання, величезної здатності працювати, цілеспрямованості у самостійній діяльності.

Основну частину дослідницькій роботи становить паризький період творчості Марії Башкірцевої, її мрії стати співачкою, визнання того, що стало джерелом її натхненної праці: краса відвіданих місць Полтавщині, в рідних Гавронцях, Петербурзі, Москві, Харкові, навчання в студії Жуліана, вплив мистецтва Басіьєна — Лепажа.

Авторка простежує історію створення художніх полотен Паризького періоду, картини «За книгою», розміщеної у Харківському художньому музеї. Відслідковується вплив побутового жанру в живописі французьких митців з тематикою картини Марії Башкірцевої, затвердженням демократичних ідеалів у живописі, а також становлення художниці як талановитого представника соціального жанрового живопису. Народні типи в картинах, сільський побут, перебування на батьківщині, участь у громадському житті — все сприяло формуванню гуманістичних тенденцій у її творчості.

Значне місце в роботі відведене визначенню ролі творчої спадщини видатної українки, своєрідності її таланту, визнанню, яке отримала 24-х річна М.Башкірцева серед світочів європейського мистецтва: Є.Золя, А.Франса. Дослідження спадку Марії Башкірцевої у Полтаві, Гавронцях, істерико — краєзнавчому музеї у Диканьці. Чернявці та літературно — меморіальному музеї в Черняхівській школі сприяє формуванню соціальної і жанрової компетенції сучасної молоді.