Особливості взаємозв’язку імені Лесі Українки з релігійно-філософським аспектом її творчості

На сьогоднішній день доведено, що ім’я, найменування по-батькові та прізвище, впливають значною мірою на життя людини. Тому на сучасному етапі розвитку суспільства з’ясовування походження та знамення імені, яке буде дано дитині при народженні, набуло актуальності. При отриманні імені дитина набуває свого янгола-охоронця, який буде з нею протягом життя Ім’я безумовно впливає на долю людини.

Мета роботи:

Дослідити взаємозв’язок імені Лесі Українки з релігійно — філософським аспектом її творчості, життям та долею.

Завдання :

  • з’ясувати походження імені та псевдоніму письменниці;
  • дослідити вплив імені та псевдоніму на характер, долю та творчість Лесі Українки;
  • вплив найменування по-батькові та прізвища на життя Лариси Петрівни Косач: роль чисел у долі Лесі Українки.

Ім’я «Лариса», включене до православних святців (пам’ять мучениці Лариси вшановується Церквою 8 квітня за новим стилем), в основі своїй — грецьке, й щодо його походження існують принаймні дві думки: одні дослідники вважають першопочатковим назву кількох античних міст, заснованих на честь легендарної німфи Ларіеси. Інші вбачають генезис імення в слові «ларос» — «чайка».

При всій зовнішній відмінності цих версій спільним у них є причетність до водної стихії Німфу Ларіссу давньогрецький міф пов’язує з богом морів Посейдоном, від якого вона народила двох синів — Пелазга і Фіра. Чайки ж, як відомо, тримаються водойм, у т.ч. морів, що, за античними уявленнями, належали Посейдонові.

Різні варіанти образу подибуємо у Степана Васильченка («Чайка») та Людмили Василевської Дніпрової Чайки («Дівчипа-чайка»). Із символом туги має прямий звязок і зигзиця зі Слова про Ігорів похід». Як правило, назва пташки пояснюється як » зозуля «

Що ж до Лесі Українки, образ чайки в її віршах найчастіше персоніфікує політ думки

Наступна важлива частина антропоніма — найменування по батькові.

Так, ім’я батька Лесі Українки — Петра Косача — по-грецькому означає камінь», або «скеля». Таке ймення Ісус дав Симонові, коли той визнав його за Христа: «І кажу Я тобі, що ти скеля, і на скелі оцій побудую Я Церкву Свою, — і сили адові не переможуть її.

У разі гармонії носія з іменем, найбільш притаманними рисами Негра є чесність, справедливість, принциповість, мужність і сила волі. За вищезгаданих умов ці риси передаються нащадкам — Петровичам і Петрівнам.

 Обоє були бездоганно принципові люди: для любих людей чи справ могли поступитися багато чим. могли бути дуже поблажливими, але я не можу собі уявити тої людини, тої справи, взагалі тої сили, що могла б примусити, батька чи Лесю однаково, зробити щось, що вони вважали за непорядне, нечесне.

Визначний російський мислитель Олександр Лосєв писав у своїй книзі «Філософія імені». Слово й зокрема ім’я є необхідний результат думки, й лише в ньому думка досягає своєї найвищої напруги та значення. І хоча поняття імені у філософа досить широке, визначення це стосується й безпосередньо антропоніміки, вт. ч і псевдоніміки.

Щодо одного із складників псевдоніма Лариси Петрівни Косач-Квітки — пестливої іменної форми «Леся — навряд чи буде помилкою ствердити, що в XIX ст. вона (ця форма — І 0.) частіше була похідною від Олександри, аніж від Лариси (зокрема, псевдонім «Леся певний час мала дружина Пантелеймона Куліша Олександра Білозерська, більш відома як Ганна Барвінок). Відомо, що йменням Леся» малу Ларису Косач почали звати десь у п’ятирічному віці. Мене перезвали на Лесю. — з лист 1876 року до Драгоманових у цього дівчинку називали Лосею; звідси, до речі, й дитяче прізвисько «Мишолосіе», яким дорослі нагороджували юну Косачівну та її улюбленого брата Михайла.

Перезвавшись майбутня Поетеса частково «додала до місії Лариси й окремі риси, притаманні Олександрі (в перекладі з грецької — «захисниця людей»), себто особливе, жертовне співчуття до знедолених.

Сорок два роки відміряла Доля Лесі Українці. Тридцять два з них припало на «війну з туберкульозом», Лариса Косач народилася 13 лютого 1871 року за ст. ст. Про це в родині Косачів пам’ятали всі. «Те «нещасливе» 13-те. — писала О.Косач Кривинкж згадували завжди й тоді коли Леся, чи хтось інший говорив про те, яка вона невдачлива» Слід цього сімейного «забобону можна простежити в листі Олени Пчілки до проф. Омеляна Огоновського від 13 (25) лютого 1892 року. Звернімо Увагу — це день Лесиного народження. 1 все ж Ольга Петрівна пише, що донька «вродилася., в [ 18]72 році 14-голютого», — навіть рік перекручено! Та й Леся Українка, датуючи вже цитований лист до Ольги Кобилянської (1902) 26 лютого н. ст.., повідомляє, що «сьогодні» (тобто, очевидно, в день написання листа) вона «скінчила 31 рік».

У долі Лесі Українки роль чисел 4, 13, 40 помітити неважко. Народилася Поетеса, як відомо, тринадцятого лютого за старим стилем (до речі, сума цифр місяця й року народження за новим стилем становить 26, тобто, із х 2), полишила земний план Буття у 1913-му (дала старого стилю -19. 07, 1913 — в сумі дає зі зводиться до четвірки) В 4- літньому віці Лариса Косач навчилася читати у 13-літньому (1884, остання цифра року — четвірка).