Моє рідне — село Великі Хутори

Вибір теми зумовлений тим, що тільки декілька джерел досліджують історію сіл ІІІевченківщини і зокрема села Великі Хутори . Цю тему частково розглядали Баталій Л. І., Прокопенко І.Ф, Булига А.М. Метою моєї роботи с: опрацювати вже відомі джерела па дану тему, привернути увагу громадськості до вивчення історії села Великі Хутори; показати важливість обраної теми для рідного краю.

У першому розділі робота досліджено, що село Великі Хутори було засноване на ІІІевченківщини близько 1825 року колишніми козаками, які відслужили на кордоні Російської імперії і отримали статус державних селян

Також досліджено назви походжень кутків села. Вулиця Молодіжна отримала свою назву через так звані фінські будиночки, які будувалися для молодих подружніх пар. Довжина цієї вулиці не більше кілометра. Центральна вулиця називаються вулицею 40 — річчя Перемоги і с найбільшою : довжина її — 4 кілометри. Саме на ній знаходяться всі установи села : школа, будинок культури, дитсадок. їдальня, медпункт, пошта, сільрада, а також керівництво СТОВ » Червоний партизан «, зерно приймальний пункт. МТФ 1, меморіал воїнам Великої Вітчизняної війни, більшість крамниць села. Друга найдовша вулиця села Степова ( 2.5 км). на ній знаходяться молочно — тваринницький комплекс і МТФ 2).

В другому розділі я дослідила, що у 1854 році у селі з’явилася ІІокровська церква. Потім у 1905 році відбулася хвиля народних повстань, яка виникла на тлі подій революції 1905-го року, що була початком назріваючої громадянської війни Великих Хуторів торкнулися і злидні, і братовбивча війна, і розруха після неї, і голодомор.

Не обминули Великі Хутори і лихоліття Великої Вітчизняної війни. У боях за визволення села затнуло понад ЗО чоловік, а число великохуторян. які не повернулися з війни, склало 190 чоловік

Першим освітнім закладом у Великих Хуторах стала церковно-приходська школа «школа грамоти», яка 1896 році була реорганізована в земське однокласне училище з терміном навчання. З роки. У 1913 році училище стало двокласним, тобто термін навчання збільшувався до 6 ти років. В 30-ті роки у селі була створена неповна середня школа «семирічка». На 3 роки фашистської окупації навчання припинилося. І тільки у 1943 рот після визволення нашого району, школа відновила свою діяльність.. В 1966 році Великохутірська школа набуває статусу середньої школи з 10-річним терміном навчання V вересні 1989 року було розпочато будівництво нової двоповерхової школи, яку було відкрито у 1993 році. У селі Великі Хутори є люди, відомі не тільки в селі, а і районі, і навіть в області та за п межами. Розповісти про них —це і було завданням мого дослідження у третьому розділі.

Добре знають в освітянських колах у районі і за його межами Мартиненко Віру Миколаївну, директора Великохутірської школи. Вона власними руками створила музей природи, аналогів якому немає у Харківській області. Учні школи піл її керівництвом співпрацюють з екологічними товариствами України.

Званням «Почесний громадянин Шевченківшини» відзначений мешканець нашого села Леонід Грохимович Печериця, який уже двадцять сьомий рік очолює СТОВ «Червоний партизан». На Шевченківщині Леонід Трохимович с одним із найдосвідченіших керівників сільгосппідприємств.

Зібраний матеріал принесе велику користь па уроках історії, під час вивчення тем, пов’язаних з історією рідного краю.