Історія села Дубові Гряди

На південний схід від обласного центру — міста Харкова на відстані 180-185 км на правому березі р. Орелі, притоки Дніпра, приблизно ч 1775 році було засноване село Дубові Гряди.

Першим його поселенцем був кріпак на прізвище «Хас» поміщиків Базилевських. Базилевські були дуже жорстокими, тому в їхньому мастку нерідко організовувалися унти. Один з них і намагався очолити Хас, який, щоб спалити володіння поміщиків, впіймав лисицю, прив’язав їй до хвоста солому, підпалив і пустив тварину поміж копами.

Цього загорівся степ. А щоб уникнути кари, кріпак і втік у невідому місцевість та оселився там. Згодом Хас перевів до себе ще кількох осіб.

Базилевська, вивідавши про нові землі та діставши позитивні відомості, стала переселяти сюди кріпаків. Вона ж розпорядилася на відкритій містині біля поселення Насадити дубовий та сосновий ліс з насіння, яке було висіяне рядами в грядках. Сосна не прижилася, а дуби виросли. Звідси і з’явилася назва села — Дубові Гряди.

Серед корисних копалин виявлені глина, камінь-піщак, а також мінеральні води. Проведений ще в 1807 році ГІЗЕ хімічний аналіз довів їхню належність до питної лікувальної води, у складі якої є сульфати натрію та магнію. Поміщиця наказала закидати колодязі камінням га забити їх вовною і на тому місці загатити ставок. Після розкопок вже у 1918 році на місці ставка було знайдено лише один їх колодязів.

Пов’язана із історією освоєння цих земель і легенда кінця XVII — початку XVIII століття про героїню Стеху. Похована героїня біля броду на правому березі Орелі над Чумацьким шляхом з Криму до Києва, а брід той Стешиним назвали.

Крім цегельні в селі були винокурний та пивоварний заводи. До 1930 року тут відбувалися два ярмарки щороку. Дубовогрядську землю топтали банди Махна. Брови, Марусі. Носача, Кужеля. Голодомор 1932-1933 років забрав 72-80 чоловік. З фронтів Великої Вітчизняної війни не повернулося 170 дубовогрядців.

Церкву в селі збудовано в 1887 році. Перша згадка про школу датується 1908 роком. У 1938 році господарство було представлене на ВСХВ. На початку 70-х років минулого століття у зв’язку з будівництвом каналу Дніпро-Донбас село перенесли з низовини на гору у бік Сахновіцини.