Історія харківського цирку

Харківський цирк мас велику, хоча і недостатньо досліджену, історію. Історія ця почалася в кінці XIX століття і триває до сьогодення. У Харкові завжди самим популярним видом видовищного мистецтва був саме цирк Ярмаркові балагани, шапіто, клоуни розважали, веселили, приваблювали жителів міста. Цирки братів Л. та Ж Годфруа. А Саламанского, братів Нікітіних приваблювали величезну кількість глядачів, приносили неабиякий прибуток. Цьому явищу дивувалися навіть сучасники!

А потім на Жандармській площі підприємець Г Грихке в 1905-1906 роках побудував перший кам’яний цирк-театр за проектом архітектора В В Хрустальова.

Після революції 1917 року цирк Гриккс був реформований в Державний Харківський цирк вважався одним із кращих в країні. На його арені відточували свою майстерність клоун — сатирик А.Л.Дуров, дресирувальники М П Назарова і В.! Філатов, ілюзіоніст Э Кю. відомі клоуни Карандаш (М П. Румянцев). ЮВ Нікулін, М І Шуйдін Тут починали свій творчий шлях приборкувачка львів І М. Бугрімова, акробати-еквілібристи ГІ Н. і Н.Р Маяцькі, «сонячний клоун» О К Попов, ілюзіоніст А. А. Фурманов та інші.

1975 року відбувся перевід цирку в нове приміщення на площі Урицького (нині Бугрімової). Старий цирк отримав нове життя Сьогодні це найвідоміший цирк України, який постійно знаходиться в творчому пошуку, а в 2008 році пишно відсвяткував своє 125-річчя.

Дослідник циркового мистецтва А 3 Житницький якось висловився: «Харків — одне з найбільш «циркових» міст України. Великі актори минулого любили працювати в Харкові, тому що харківський глядач завжди цінував і добре розбирався в тон костях циркового мистецтва.»