Хрущовська ера 1953-1964 років

Прихід до влади М.С.Хрущова та здійснення ліберальних процесів, що отримали назву «Відлига», не були несподіваними. «Відлига» — новий процес з старими коренями. «Залізні штани» в які було вдягнуто партію та народ за часів Сталіна було частково знято. XX з’їзд КПРС можна порівняти з ядерною реакцією, де Хрущов виконав роль винуватця розгоряння ланцюгової реакції. А надалі, побоюючись нового вибуху, знову ж таки Хрущов, загасив цю реакцію.

В силу непослідовності, амбіційності, нестриманості та «волюнтаризму» М. Хрущова реформи принесли багатогранні результати: піднесення економіки на початку та занепад наприкінці правління, погіршення міжнародних відносин на початку та поліпшення в кінці.

Круте сплетіння криз, піднесень та парадоксальних спадів в економіці, світових досягнень у космічній гонці та застій легкої промисловості, «полегшення ланцюгів», якими була скована культура, «суб’єктивізм», що не давав об’єктивного погляду на справу в цілому — це все в одному вузлі являє собою «Хрущовське десятиліття».

Користуючись відомим висловом Мао Цзедуна, можна безпомилково казати: Хрущов однією ногою впевнено крокував у майбутнє, а іншою безнадійно застряг у трясині минулого.

Після смерті Хрущова у 1971 році йому було встановлено пам’ятник: бронзова голова М.Хрущова на тлі чорно-білого муру. Цей пам’ятник дуже добре характеризує діяння Хрущова та взагалі притаманні риси його епохи: біле — позитивні діяння, чорне — негативні наслідки, бронзова голова — символ блискавичною розуму, але в той же час — це колір, що постійно змінює свій відтінок у променях сонця, колір непослідовності та «суб’єктивізму».