Гусарівський регіон в 1941-1945 роках

Мета роботи — донести до своїх ровесників історію про життя і подвиг наших односельців під часі окупації і тих, хто звільняв наш регіон під час Великої Вітчизняної війни.

У ході дослідження були опрацьовані архівні документи з Харківського обласному архіву, Гусарівського районного краєзнавчого музею. Використані близько п’ятнадцяти документів, які зберігаються в Гусарівському історико-краєзнавчому музеї. Це переписна учнів і вчителів школи з рідними воїнів, що загинули звільняючи наш регіон від фашистів.

Опитані свідки подій 1941 — 1943 років. Проведений аналіз зібраних матеріалів.

В роботі я розповіла про жахливе, нелюдське життя наших громадян під час окупації. Фашисти надзвичайно жорстоко поводились з нашими громадянами. Це засвідчено в Акті Надзвичайної державної комісії в 1943 році після звільнення Барвінківщини. Тільки в одному с.Нікополі Гусарівської сільської ради було закатовано і вбито близько 200 людей. Також у роботі представлені спогади наших односельців про ті скрутні часи. Під час пошукової роботи, яку проводили у 2006 році учні нашої школи, були записані свідчення очевидців тих страшних часів.

В роботі розповідається про наших земляків-партизан: Колісниченка В.Н., Науменка Є.Є., Моргуна В.О., Григоренка А. М. їх боротьбу з фашистами.

На основі документів шкільного музею с. Гусарівка дізналися про подвиг радянських воїнів: Героя Радянського Союзу Вітіна Володимира Карповича, Кондрашина Федора Дмитровича, Русакова Федора Михайловича.

В ході дослідження було встановлено, що Герой Радянського Союзу Харазія Володимир Каменгович загинув і був похований не в с. Нікополь Барвінківського району (офіційна версія), а в с.Веселе під Харковом.

Знайдені матеріали про загибель льотчика Одношевіна Івана Васильовича на території с.Гусарівки в 1942 році, який не кинув свого пораненого товариша, проявивши цим героїзм і мужність.

На основі унікальних документів (обгорілого щоденника Лукіна, листів його рідних) показано історію подвигу і загибелі воїна-танкіста Миколи Васильовича Лукіна під час звільнення е: Гусарівки.

В ході роботи були зібрані і систематизовані матеріали, які свідчать про історію рідного краю під час Великої Вітчизняної війни, показано невідомі широким масам, сторінки історії рідного села: життя населення під час окупації, жорстокість загарбників та участь наших земляків в партизанському русі. На конкретних прикладах, показаний героїзм радянських воїнів при звільненні Гусарівського регіону, під час Великої Вітчизняної війни. Вивчене також таке явище, як зрада своєї Батьківщини і народу та доля зрадників після Війни.

Зроблені Висновки базуються на матеріалах і документах архівів і музеїв.