Голодомор 1932-1933 рр. в Україні та в Сахновщинському районі

Багатовікова історія українського народу — це, насамперед, літопис життя і смерті народу-великомученика, на долю якого було досить лиха. Жахливим злочином проти власного народу став штучний голод 1932 1933 рр. За механізмом творення і страхітливими наслідками його слід занести до книги трагічних дат в історії людства Він посів би гідну першість серед злочинів, вчинених фашистами за роки Другої світової війни.

У межах аналізу Голодомору 1932-1933 рр. на Україні, я дослідила ці події на території Сахновщинського району, співставила їх та проаналізувала. У роботі я поставила гіпотезу: смерть людей 1932-1933 рр. — голод, голодомор чи геноцид ?

Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем, а наслідком цілеспрямованого застосованого тоталітарною владою терору, тобто геноцидом. Масова голодна смерть у 1932- 1933 рр. мала місце винятково в регіонах, населених переважно українцями Голодомор у часі співпав із масовим винищенням української інтелігенції. У цей час йдуть з життя А Скрипник, М Хвильовий та ін. скажімо, на кінець репресій із трьох сотень українських письменників живими залишається 36 осіб.

Робота містить кілька розділів. В розділі «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні: основні дійові особи і механізми здійснення» досліджено мету га масштаби голоду в Україні, проаналізовані антигуманні укази радянської влади про проведення хлібозаготівлі. Масовий голод призвів до спотворення людської психіки, яка виявлялася у масових явищах канібалізму.

В розділ «Голодомор мовою фангів» наведені документи, на основі яких здійснювався голод, голодомор, геноцид.

Харківщина — один із найбільших регіонів, який постраждав від голоду. Про це йде мова в розділі «Події 1932-1933 рр. на Харківщині». Особлива увага приділяється дитячому питанню безпритульність, виснаження, смертність Сахновшинський район є одним з районів Харківщини і його не оминув голод. Про масштаби голоду в Сахновщииському районі, про його розвиток в період колективізації, про наслідки жахливих подій можна дізнатися з великого розділу «Сахновшинський район в роки Голодомору».

Найцінніший матеріал — свідчення очевидців, зібраний в розділі «Трагедія забрала частину їх самих. » Слухаючи всіх цих людей. їхні наболілі сповіді, задумуєшся: у чому винні були селяни, які хотіли працювати в полі, сіяти, збирати врожай, виховувати дітей, радіти життю? Як і кому завинили оті дітки, які ще і життя гаразд не бачили, які ще не назбігались вволю а їх умертвили голодом? Цього не можна ш забути, ні простити Про те, як сучасне покоління шанує пам’ять померлих в 1932-1933рр можна дізнатися з розділу «Минуло 75 років…» Фотографії пам’ятних знаків жертвам Голодомору — хрестів, с підтвердженням того, що жителі схиляють голови перед усіма живими і померлими, на долю яких випали ті страждання, несуть квіти і вшановують їхню пам’ять хвилиною мовчання.

Ми бачимо, що Голодомор 1932-1933 рр. в Сахновіцинському районі є найчорнішою смугою з усіх, що перетинали історію України.

Голод в Україні — не історична минувшина, а малодосліджена соціально-економічна та морально-правова проблема, що за своїми демографічними наслідками с глобальною катастрофою XX століття.