Глобальне потепління клімату Землі та його наслідки

Клімат — це багаторічний режим погоди в певній місцевості. На клімат впливають і такі чинники: сонячна радіація, циркуляція атмосфери, підстилаючи поверхня. Клімат впливав на наш вибір одягу, потребу в теплі, їжі, навіть на наш емоційний стан. Клімат впливає на розвиток сільського господарства, густоту річкової сітки, рослини, ґрунти і тваринний світ. Клімат постійно змінюється, про що свідчать вивчення гірських порід та окам’янілостей. Є багато теорій відносно причин змін клімату. По-перше, це дрейф континентів та його наслідки. Мається на увазі інтенсивну вулканічну діяльність в історії і розвитку Землі. Особливо це стосується періоду з 1750р. по 1900 роки. По-друге, це і сонячна активність. В основі цієї теорії лежить зміна кута нахилу земної осі земна вісь і нахилена на 23° до площини орбіти). Чим більший кут нахилу, тим більшими будуть, відмінності між літніми та зимовими температурами.

Кут змінюється внаслідок повільного руху осі обертання Землі по коловому  конусу.

По-третє, одним з головних факторів зміни клімату є втручання людини у природу, особливо з кінця ХУПІ ст. (з часів промислової революції). Мається на увазі наявність та зростання парникових газів в атмосфері.

Наприклад, на 1850р. було 280 частин на мільйон; в 2004р. — 377 частин на мільйон, а на 2100р. — буде від 540 до 970 частин на 1 мільйон. Зростання парникових газів це є результат спалювання деревини, вугілля, нафти, газу, знищення лісів.

Зростання вуглекислого газу може призвести и до підвищення середньої температури на 6 . Зростання вуглекислого газу — це причина потепління за останні 100 років.

Слід визначити, що й інші гази впливають. Наприклад, газ метан, який дає приблизно 15% зростання температури повітря. 8% дають ще синтетичні сполуки, наприклад хлоровані га фторовані вуглеводи (ХФВ). Вони вловлюють у 25 тисяч разів більше тепла, ніж вуглекислий газ.

ХФВ руйнують озоновий шар, на висоті 15-35 км, його стоншення призводить до глобального потепління клімату Землі, впливає на здоров’я людей. Парникові гази призвели до потепління клімату: у XX ст. середня температура повітря збільшилась на 0,5°, то у подальшому вона зросте на 1.5°-4.5° ( до середини XXI ст.). Парникові гази негативно впливають на здоров’я: зростає кількість захворювань на астму, респіраторні захворювання серед дітей та людей похилого віку, а також захворювання на рак шкіри.

Слід зазначити, що ХФВ застосовуються в аерозольних балончиках, холодильниках, побутової хімії — вони, піднімаючись в атмосферу, розпадаються і руйнують озон.

Парникові гази порушують атмосферний баланс, затримують інфрачервоне випромінювання, відбивають його назад до поверхні Землі, що призводить до підвищення температури на Землі. Наслідками глобального потепління є зростання танення криги в Арктиці, де середня температура зростає у двічі більше, ніж у інших регіонах.

Якщо цей процес буде продовжуватися, то до 2060 р. крига в Арктиці зникне. А 4е вплине на екосистему та населення. На 1990р. в порівнянні з 1960р. площа криги зменшилася на 40%.

Через танення вічної мерзлоти в арктичних районах будуть ушкоджені споруд — трубопроводи, зимними, а також піднімуться рівні морів. А все це буде загрозою для населених пунктів.