Гетьман Сагайдачний — видатний полководець

Небаченої до цій пори потужності (перша чверть XVII ст..), козацтво досягає під час гетьманування Петра Конашевича-Сагайдачного.

Він опираючись на частину старшини, зумів утвердитися всередині козацтва завдяки ким своїм якостям: вроджена дипломатичність розум, далекоглядність, твердість характеру відважність

Виступав за падання козацтву широкої автономії. Підвищення влади та повноважень гетьмана, відновлення свободи віросповідання для православних.

V відносинах з Королем і Сеймом виступав як прихильник політики переговорів і компромісів

Таку позицію гетьмана можна пояснити наступними причинами:

Сагайдачний, хоча і вважав що козацтво це реальна сила, здатна протистояти ворогові, але розумів, що в умовах тривалої війни з Польшею, на даному етапі перемога неможлива.

Козацтво не мало міжнародного авторитету, оскільки у такій ситуації вони виступали як піддані Речі Посполитої.

Уразі будь-яких заворушень в середині країни і загрозі королівської влади, і не маючи союзника у вигляді іншої держави, козаки прирікали себе до війни не лише з Польщею, а й з державами, які б прийшли їй на допомогу.

Щодо якостей полководця, то тут серед усіх гетьманів з ним може сперечатися хіба що Б Хмельницький За досить короткий час, він зумів створити військо, що за своєю оснащеністю, боєздатністю, вмінням не поступатися, або і була краща за найвідоміші армії того часу.

Під керівництвом Сагайдачного козаки здійснили кілька морських походів і нанесли Туреччині такого удару, що це стало однією з причин війни Туреччини з Польщею У цей час військо вчиться добре залагоджувати свої дії, набирається досвіду Перевагу українського війська над польським можемо бачити вже у 1618 році під час Московського походу. Коли козаки взяли ряд фортець і дійшли до Москви у рекордно короткі строки Поляки, не зустрічаючи серйозного опору, не взяли жодної фортеці.

Вершиною мистецтва гетьмана як великого полководця стала Хотинська війна. Під час бойових дій українське військо майже самотужки розбило військо турків, що перевищувала його в 6 разів. Безперечно, основи козацької тактики і стратегії набули чітких образів лише за Сагайдачного