Діяльність православної церкви у роки Великої Вітчизняної війни

Україна протягом липня — серпня 2008 р урочисто відзначила 1020 — річчя хрещення Київської Русі Це велике свято для нашого народу.

Указом Президента України від 24 березня 2008 року № 256/2008 Про відзначення в Україні 1020 — річчя хрещення Русі були визначенні заходи з підготовки та святкуванню Це і урочисте засідання, і відкриття туристичних маршрутів, пов’язаних з історією християнства в Україні та введення в обіг ювілейних монет, випуск поштових марок присвячених 1020 річчю хрещення Київської Русі

Мимоволі починаєш розуміти, що мало чи знаємо про минуле своєї країни. Щоб пізнати більш, я вивчив матеріали, які дозволили мені написати цю роботу

Метою науковою роботи «Діяльність православної церкви у роки Великої Вітчизняної війни» є отримання знань для себе і надання інформації іншим про стосунки влади і церкви період гітлерівської окупації 1941 — 1944 рр. Зміна релігійної ситуації в Україні, а також на Харківщині, викликана приходом окупантів і піднесенню православного руху населенням пожертвування віруючих на відбудову храму, передача церковних речей до храму, видання богослужебної літератури ,вирішення проблем з виховання молоді.

На початку війни 1941 р у Харківській єпархії з 1063 храмів, які діяли до революції — діючими залишився лише один — Свято — Казанський храм у Харкові на Лисій горі, де проводив богослужіння архієпископ Олександр / Петровський /. якого згодом було причислено до лика святих.

У роки Великої Вітчизняної війни церква несла тягар страждань і втрат разом з народом. У ті тяжкі часи Харківська єпархія внесла з пожертвувань на потреби фронту мільйонів рублів.

Мали місце внутрішньо церковні проблеми:

— підготовка священників, відкриття богословських курсів та інших освітніх закладів;

— нестача церковних приміщень. — відсутність церковних речей.

Незважаючи на значну кількість невирішених внутрішніх проблем:

  • відсутність єдності між Українською Автокефальною православною церквою та Автономною церквою;
  • питання мови богослужіння;
  • вибір кандидата на посаду глави УАІТЦ;

православна церква намагалась відігравати не останню роль у жити українського народу відкривались православні храми проводились масові хрещення та богослужіння Цей процес історики назвали «відродженням православ’я»

На початку окупації гітлерівці намагались використані релігійні почуття населення для здобуття політичного впливу га встановлення жорстокого контролю за діяльністю церков, надаючи релігійну свободу поставить православну церкву на службу гітлерівському режимові.

Оскільки ця гема спеціально не розглядалась, не визначає її актуальність зараз і дає узагальнений виклад особливостей релігійної політики при окупаційному режимі в Україні під час Великої Вітчизняної війни.

Ця тема має сферу застосування на уроках Харківщінознавства, історії України, а також для загального розвитку — отримання знань і застосування їх надалі.